Práce na Projekte NJZ pokračujú činnosťami v rámci predprípravnej etapy.
Činnosti sú realizované v súlade s hlavnými míľnikmi a činnosti uvedenými v Podnikateľskom zámer pre Projekt NJZ v lokalite Jaslovské Bohunice pre obdobie 2019 – 2025, ktorý bol odsúhlasený akcionármi spoločnosti JESS.
Umiestnenie jadrového zdroja
Umiestnenie jadrového zdroja podľa atómového zákona.
Novelizácia AZ v roku 2021 umožnila začať v plnom rozsahu spracovanie Dokumentácie podľa Prílohy č.1 bodu A , AZ využitím „obálkového prístupu“ tj. bez výberu konkrétnej technológie NJZ. V súčinnosti s vybraným externým spracovateľom boli spracované podkladové štúdie a priebežne pokračovalo spracovanie podkladov a kapitol ostatných častí Dokumentácie vrátane Zadávacej bezpečnostnej správy a ďalšej Dokumentácie podľa Prílohy č.1 bodu A , AZ s využitím súčinnosti akcionárov. Dňa 15.2.2023 bola podaná žiadosť o povolenie na umiestnenie NJZ podľa tohto novelizovaného AZ. Dňa 6.3.2023 bolo na základe prijatia žiadosti JESS začaté správne konanie č. UJD SR 1471-2023. ÚJD SR rozhodne o vydaní povolenia na umiestnenie jadrového zariadenia v lehote do jedného roka.
Súčasne s ÚJD SR prebieha komunikácia a súčinnosť v rámci procesu umiestňovania Projektu NJZ podľa AZ.
Uskutočnili sa tiež rokovania so zástupcami ÚVZ SR s cieľom vyjasnenia obsahu a rozsahu dokumentácie požadovanej ÚVZ SR k jednotlivým etapám procesu umiestňovania NJZ v zmysle Zákona č. 87/2018 o radiačnej ochrane.
Umiestnenie jadrového zdroja podľa stavebnej legislatívy.
Proces umiestňovania stavieb NJZ podľa „novej“ stavebnej legislatívy platnej od 4/2024 – č. 200/2022 Z. z. zákona o územnom plánovaní a č. 201/Z. z. zákona o výstavbe, bude koordinovaný súbežne pre hlavnú stavbu NJZ a pre stavby súvisiacich a vyvolaných investícií (SaVI), t.j pre všetky stavby, ktoré sú potrebné pre prípravu, výstavbu a prevádzku NJZ. JESS začala tento proces umiestňovania NJZ a SaVI začiatkom roku 2023. Do konca 2025 je predpokladané zabezpečenie požadovaných podkladov a dokumentácie pre získanie potrebných vyjadrení. Podanie návrhu o stavebnom zámere stavby NJZ a SaVI (návrhu o umiestnení) je plánované v polovici roku 2026.
Pripojenie do elektrizačnej sústavy
Proces pripojenia NJZ do elektrizačnej sústavy SR bol v roku 2021 zameraný na získanie kladných stanovísk prevádzkovateľov prenosovej a distribučnej sústavy k vydaniu „nového“ Osvedčenia MH SR pre NJZ. Platnosť súčasného Osvedčenia MH SR skončila ešte pred jeho uplatnením v povoľovacom procese, koncom roku 2021. Na základe žiadostí a podkladov JESS vydali obaja prevádzkovatelia kladné stanoviská k spôsobu a podmienkam pripojenia NJZ do elektrizačnej sústavy. V oboch stanoviskách boli aktualizované a spresnené podmienky pripojenia NJZ.
Nakoľko v roku 2021 boli uvedené do prevádzky medzinárodné prepojenia elektrizačných sústav Slovenska a Maďarska, bola splnená jedna z kľúčových podmienok prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Zo zásadných podmienok pre budúce obdobie pretrváva požiadavka na zabezpečenie dostatočného regulačného výkonu požadovaného pre spoľahlivú prevádzku elektrizačnej sústavy po pripojení NJZ. V súčasnosti je táto problematika z dôvodu vytvárania spoločného trhu regulačnej elektriny v rámci celej Európy veľmi aktuálna. V roku 2022 nadobudli účinnosť nové pravidlá a opatrenia na trhu s regulačnou elektrinou, ktoré v ďalšom období môžu výrazne ovplyvniť dostupnosť regulačného výkonu aj na území Slovenska. Z toho dôvodu bude spoločnosť JESS aj v ďalšom období venovať tejto požiadavke prevádzkovateľa prenosovej sústavy primeranú pozornosť.
Na základe žiadosti JESS a splnenia všetkých podmienok MH SR vydalo dňa 1.2.2022 osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia pre Projekt NJZ. Osvedčenie má platnosť 7 rokov a bude využité v ďalšom procese povoľovania NJZ.
V roku 2023 je v spolupráci s prevádzkovateľmi prenosovej a distribučnej sústavy aktualizovaná koncepcia pripojenia NJZ do elektrizačnej sústavy s cieľom prípravy podkladov pre spracovanie dokumentácie k povoľovaciemu procesu podľa stavebnej legislatívy.
Súlad projektu s ÚPN
Jednou z podmienok povoľovacieho procesu je potvrdenie súladu Projektu NJZ s územnými plánmi (ÚPN) miest a obcí dotknutých Projektom NJZ. Celkove je Projektom NJZ dotknutých 18 miest a obcí nachádzajúcich sa v okolí lokality Elektrární Bohunice. Proces implementácie Projektu NJZ do ÚPN miest a obcí prebieha intenzívne od roku 2017. Aktuálne je Projekt NJZ zapracovaný v ÚPN v 13 mestách a obciach, v jednej obci sa očakáva skoré schválenie zmien a doplnkov ÚPN vrátane predpokladov Projektu NJZ. Vo zvyšných štyroch obciach je avizovaný začiatok spracovania územnoplánovacej dokumentácie, resp. jej aktualizácie. V roku 2024 sa očakáva aj aktualizácia ÚPN regiónu Trnavského samosprávneho kraja, v rámci ktorej budú doplnené najaktuálnejšie podklady Projektu NJZ.
Zámerom spoločnosti JESS je implementácia Projektu NJZ do ÚPN všetkých dotknutých miest a obcí v čo najkratšom termíne, tak boli naplnené všetky predpoklady pre ďalšiu etapu povoľovacieho procesu NJZ.
Lokalitné aspekty
V oblasti lokalitných aspektov je už od začiatkov Projektu náležitá pozornosť venovaná geologickým a seizmologickým podmienkam lokality NJZ. V zodpovedajúcej miere boli posúdené už v rámci Štúdie realizovateľnosti v roku 2012. Boli zhromaždené a znova analyzované dostupné dáta zozbierané počas prevádzky všetkých atómových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a tam, kde to bolo vhodné, boli doplnené novým geologickým a seizmologickým výskumom. Tieto údaje boli v prvom priblížení porovnané s očakávanou hmotnosťou a priťažením stavebných objektov budúcej elektrárne. Z porovnania vyplynula predpokladaná interakcia týchto budov s podložím v podmienkach statického i dynamického zaťaženia a výstupom bol i návrh podmienok budúceho stavebného zakladania budov elektrárne. Patričná pozornosť bola venovaná i geologickým a seizmologickým ohrozeniam, ktoré sú na lokalite prítomné. Údaje boli získavané okrem iného i z údajov o statickej stabilite blízkych svahov, paleoseizmickým výskumom vybraných lokalít, archívnym a knižničným výskumom údajov o historických zemetraseniach, skúmaním zachovaných seizmologických záznamov o nich, vrtnými prácami, odberom vzoriek, laboratórnymi skúškami či ďalšími metódami. Práce stále pokračujú a ich cieľom je v maximálnej možnej miere znížiť neurčitosť v charakteristikách lokality pomocou doplnenia vhodných údajov a ich analýzy.
V oblasti koncepcie vodného hospodárstva NJZ sú ťažiskom záujmu systémy zabezpečenia prívodu surovej vody (najmä pre potreby chladenia) a odvodu odpadových a dažďových vôd z lokality. Bolo navrhnutých niekoľko alternatív riešenia, z ktorých bolo následne vybrané to najvhodnejšie. Toto je následne spresňované a v prípade potreby sú na jednotlivých úsekoch analyzované tie skutočnosti, ktoré môžu spôsobiť modifikáciu navrhnutého riešenia. S návrhom vodohospodárskej infraštruktúry boli oboznámené tie subjekty, ktoré by ňou mohli byť dotknuté. Tieto k návrhu vypracovali svoje predbežné stanoviská, pričom žiaden z nich nevyslovil zásadné námietky. Tiež bolo overené, že v navrhovaných koridoroch NJZ neeviduje žiadna obec nehnuteľnosť pamiatkovej hodnoty. Takto upresňovaný projekt vodného hospodárstva elektrárne je priebežne poskytovaný na zapracovanie Projektu NJZ do územných plánov miest a obcí.
Preprava nadmerných a nadrozmerných komponentov
Prebieha analýza projektov a prác na odporučených transportných trasách s potenciálnym vplyvom na prepravu ťažkých a nadrozmerných komponentov. Tiež sa uskutočňuje identifikácia kritických úsekov, prekážok na trasách a nových kolíznych miest, ktoré sú konzultované so zodpovednými inštitúciami a správcami príslušnej dopravnej infraštruktúry s cieľom eliminovať riziká ovplyvňujúce realizovateľnosť transportu nadmerných a nadrozmerných komponentov.
Z dôvodu meniaceho sa stavu dopravnej infraštruktúry prebieha periodická aktualizácia podmienok na trasách transportu a konfrontácia realizovaných projektov so strategickými dokumentami SR (napr. vplyv výstavby ciest D4 a R7, potenciálnych projektov splavnosti dolného Váhu, výstavby vodného diela Hlohovec – Sereď a pod.).
Podmienky EIA
V roku 2021 pokračovali projektové činnosti, vzťahujúce sa k podmienkam záverečného stanoviska z posudzovania vplyvu „Nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice na životné prostredie“ vydaného MŽP SR v mesiaci apríl 2016 s dobou platnosti sedem rokov.
Súhlasné záverečné stanovisko je podmienené splnením 134 podmienok pre etapu prípravy, výstavby a prevádzky NJZ.
Po vydaní záverečného stanoviska boli všetky podmienky podrobne analyzované. Selekciou boli definované podmienky, ktorých plnenie je nevyhnuté v súčasnej etape projektu.
V rámci plnenia podmienok záverečného stanoviska boli v roku 2021 realizované nasledovné aktivity:
- Pokračovanie spolupráce s dotknutými obcami pri aktualizácii územných plánov vo vzťahu k projektu NJZ. Výsledkom je významný posun v implementácii projektu NJZ do jednotlivých územných plánov – ako jednej z najdôležitejších podmienok v súčasnej etape projektu.
- Pokračovanie spolupráce s MH SR pri aktualizácii „Vnútroštátneho programu nakladania s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi v SR“. Zástupcovia JESS sú členmi pracovných skupín pre tvorbu tohto dokumentu.
- Informácie, rokovania a konzultácie na úrovni ÚJD SR, MŽP SR, ÚVZ SR a s ďalšími dotknutými subjektmi k aktuálnemu stavu projektu NJZ, spôsobu plnenia podmienok a požiadavkám na dokumentáciu k jednotlivým licenčným krokom.
- Postupné kroky na zabezpečenie externého plnenia niektorých podmienok záverečného stanoviska – predovšetkým tých, ktoré priamo súvisia s plnením požiadaviek atómového zákona pre súčasnú etapu projektu NJZ.